1294 - Tändsticksfodral förgyllt silver von Cranac

767643

WILHELM LUCAS VON CRANACH, tändsticksfordral, förgyllt silver, Berlin 1900-talets början, i form av en uggla, ögon av tigeröga, längd 4,5 cm, vikt 26 g

W. L. von Cranach 1861-1918 var verksam i Berlin och sålde bl. a. föremål genom Hovjuvelerare Gebr. Friedländer Berlin.

Silver, Gamla kassan, Kassavalvet

Budhistorik (28 bud)
0
6164832
6165067
3 800
6164832
3 600
6165064
3 400

Slutpris SEK:
411 EUR, 468 USD
Utropspris SEK: