1282 - Saltkar och dosor 2 st silver Ryssland

767419

SALTKAR och DOSOR, 2 st., silver, invändigt förgyllda, runt saltkar, Moskva 1820, diameter 6 cm; rektangulär snusdosa niellodekor, Moskva 1826, längd 6,5 cm; cigarettetui med niellodekor, rektangulärt med runda kortsidor, Moskva 1869, längd 11 cm; total vikt 205 g

gummiband/cigaretthållare saknas slitage smärra skador

Silver, Övriga silverföremål, Gamla kassan, Kassavalvet

Budhistorik (17 bud)
0
4 400
6164726
4 400
6105713
4 200
6089977
6105712
3 800

Slutpris SEK:
4 400
452 EUR, 515 USD
Utropspris SEK: