1279 - Broschnål guld diamanter Karl XIV Johan

767374

BROSCHNÅL, guld och silver, Stockholm 1820-tal, Karl XIV Johans huvud i profil, dekor av antikslipade briljanter, rosenstenar och blå emaljbård, höjd 3,1 cm, tillhörande etui
PROVENIENS: Hovmarskalken Erik Wilhelm af Edholm och senare Jan Westas samling, Äppelbo

HISTORIK: Gåva av Karl XIV Johan vid hans besök i Helsingborg 1821 till E.W. af Edholm, son till 1:e Livmedikus Erik af Edholm.

LITTERATUR: Jämför Nordiska Museet, Smycken i svensk ägo, sid. 129 och plansch 160 sid. 128.

Emaljbården med skada

Guld/Smycken, Gamla kassan, Kassavalvet

Budhistorik (35 bud)
0
27 000
6160520
27 000
6160431
26 000
6160431
22 000
6159052
21 000

Slutpris SEK:
27 000
2 776 EUR, 3 162 USD
Utropspris SEK:
15 000