1279 - Broschnål guld diamanter Karl XIV Johan

Föregående | Översikt | Nästa

767374

BROSCHNÅL, guld och silver, Stockholm 1820-tal, Karl XIV Johans huvud i profil, dekor av antikslipade briljanter, rosenstenar och blå emaljbård, höjd 3,1 cm, tillhörande etui
PROVENIENS: Hovmarskalken Erik Wilhelm af Edholm och senare Jan Westas samling, Äppelbo

HISTORIK: Gåva av Karl XIV Johan vid hans besök i Helsingborg 1821 till E.W. af Edholm, son till 1:e Livmedikus Erik af Edholm.

LITTERATUR: Jämför Nordiska Museet, Smycken i svensk ägo, sid. 129 och plansch 160 sid. 128.

Emaljbården med skada

Guld/Smycken, Gamla kassan, Kassavalvet

767374 - 1279 - Broschnål guld diamanter Karl XIV Johan
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (25 bud)
6120119
8 600
6115598
8 400
6115202
8 200
6115186
8 000
6115199
7 800

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
8 600
884 EUR, 1 007 USD
Utropspris SEK:
15 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.