1267 - Chokladkanna silver Pehr Zethelius 1781

Föregående | Översikt | Nästa

767304

PEHR ZETHELIUS, chokladkanna, silver, Stockholm 1781, cylindrisk, dekor av stansade bårder och pärlstav, locket med blomknopp, svarvat handtag av ebenholts, höjd 19 cm, vikt 582 g

smärre bucklor
liten lagning på livet troligen förstärkning vid tillverkning
handtagets benknopp saknas

Silver, Gamla kassan, Kassavalvet

767304 - 1267 - Chokladkanna silver Pehr Zethelius 1781
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (19 bud)
6116210
11 000
6083623
10 500
6083623
6 200
6105709
6 000
6083623
5 800

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
11 000
1 131 EUR, 1 288 USD
Utropspris SEK:
20 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.