1261 - Kaffekanna silver Pehr Zethelius 1771

767298

PEHR ZETHELIUS, kaffekanna, silver, Stockholm 1771, oval päronform, tre ciselerade bladfötter med bladanfanger, hjälmformat lock med liggande blomma och blad, svärtad trähänkel, höjd 25 cm, vikt 763 g, i botten graverad lodvikt 56 3/4 l samt initialerna F. v. S

trähänkeln med skador
smärre bucklor

Silver, Gamla kassan, Kassavalvet

Budhistorik (44 bud)
0
60 000
6142561
48 000
6163991
46 000
6142561
42 000
6163989
40 000

Slutpris SEK:
60 000
6 168 EUR, 7 026 USD
Utropspris SEK:
70 000