1261 - Kaffekanna silver Pehr Zethelius 1771

Föregående | Översikt | Nästa

767298

PEHR ZETHELIUS, kaffekanna, silver, Stockholm 1771, oval päronform, tre ciselerade bladfötter med bladanfanger, hjälmformat lock med liggande blomma och blad, svärtad trähänkel, höjd 25 cm, vikt 763 g, i botten graverad lodvikt 56 3/4 l samt initialerna F. v. S

trähänkeln med skador
smärre bucklor

Silver, Gamla kassan, Kassavalvet

767298 - 1261 - Kaffekanna silver Pehr Zethelius 1771
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (31 bud)
6083621
22 000
6107423
21 000
6083621
20 000
6105705
19 500
6083621
19 000

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
22 000
2 262 EUR, 2 576 USD
Utropspris SEK:
70 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.