1248 - Skål silver Pehr Zethelius 1797

767217

PEHR ZETHELIUS, skål, silver, Stockholm 1797, halvklotformad med utsvängd mynningskant, låg fot, invändigt förgylld, diameter 15,7 cm, höjd 9 cm, vikt 366 g

fotkanten med stötskada (bristning)
invändig förgyllning med slitage/repor

Silver, Gamla kassan, Kassavalvet

Budhistorik (17 bud)
0
4 600
6149047
3 600
6083770
3 400
6083617
3 200
6083769

Slutpris SEK:
4 600
473 EUR, 539 USD
Utropspris SEK:
5 000