1194 - Bestickuppsättning förgyllt silver Olga

766732

BESTICKUPPSÄTTNING, förgyllt silver, 279 delar, modell Olga, olika tillverkare och något varierande i utförande, Sverige 1800-talets mitt fram till 1900-talets början, 30 knivar (något varierande i storlek) med senare rostfria blad, 15 matgafflar (någon variation), 6 matskedar (någon variation), 43 dessertskedar, 23 dessertknivar med silverblad, 52 dessertgafflar, 12 teskedar, 16 teskedar i schatull, 2 raguskedar, 2 delar fiskuppläggningsbestick, 18 uppläggningsbestick, 19 kaffeskedar, 12 små knivar, 29 små gafflar, större delen med adliga ätten Silverswärds vapenstämpel, några delar med alliansvapen

Ändringar/tillägg
Vikt: utan knivar 10.777 kg Knivar 4.4442 kg Total silvervikt 15.219 kg

Silver, Silverbestick, Gamla kassan, Kassavalvet

Budhistorik (43 bud)
0
92 000
6164863
64 000
6142482
62 000
6164859
60 000
6142482
58 000

Slutpris SEK:
92 000
9 458 EUR, 10 773 USD
Utropspris SEK:
70 000