1194 - Bestickuppsättning förgyllt silver Olga

Föregående | Översikt | Nästa

766732

BESTICKUPPSÄTTNING, förgyllt silver, 279 delar, modell Olga, olika tillverkare och något varierande i utförande, Sverige 1800-talets mitt fram till 1900-talets början, 30 knivar (något varierande i storlek) med senare rostfria blad, 15 matgafflar (någon variation), 6 matskedar (någon variation), 43 dessertskedar, 23 dessertknivar med silverblad, 52 dessertgafflar, 12 teskedar, 16 teskedar i schatull, 2 raguskedar, 2 delar fiskuppläggningsbestick, 18 uppläggningsbestick, 19 kaffeskedar, 12 små knivar, 29 små gafflar, större delen med adliga ätten Silverswärds vapenstämpel, några delar med alliansvapen

Silver, Silverbestick, Gamla kassan, Kassavalvet

766732 - 1194 - Bestickuppsättning förgyllt silver Olga
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (12 bud)
6083603
5 200
6119064
5 000
6083603
4 800
6115174
4 600
6083603

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
5 200
535 EUR, 609 USD
Utropspris SEK:
70 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.