87 - Gästgiveriskylt

Föregående | Översikt | Nästa

766030

GÄSTGIVERISKYLT, föreställande herreman i naturlig storlek med välkomnande skrift i handen:"Resande! Här mottages Du af Wänskapen, umgås med uprigtigheten och undfägnas med tarfligheten - är du nögd så är Du Wälkommen", bemålat trä, 1700-/1800-tal, höjd ca 181 cm

PROVENIENS: Har enligt uppgift stått som reklamskylt utanför skånskt gästgiveri

Visst slitage, lagningar

Diverse, Gamla kassan, Hall

766030 - 87 - Gästgiveriskylt
Din e-postadress

Fråga
Skicka
87 - Gästgiveriskylt

Budhistorik (20 bud)
6114540
14 500
6108288
14 000
6088239
13 500
6108287
13 500
6088239
13 000

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
14 500
1 491 EUR, 1 698 USD
Utropspris SEK:
18 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.