Uno Vallman 1967

792536

UNO VALLMAN (1913-2004): Muralmåleri, signerad och daterad Uno Vallman 1967, olja på duk, ca 51x61 cm

Om sitt konstnärskap sa färgens mästare Vallman 1986:
"Jag vill visa: Färgens makt i tingen och det lillas betydelse i alltet. Vi skapar själv vår verklighet genom unik sublimation beroende på person och person från våra sinnens intryck. Det gör att Vi har friheten att själv kunna skapa och känna förgyllt glädjefullt det vill säga färg och därmed värde av våran omgivning eller något väldigt skrämmande. Detta är vallmanismen"
- Uno Vallman

Uno Vallman 1967

Budhistorik (9 bud)
6057148
1 300
6057147
6056716
6055987
6055985
700

Slutpris SEK:
1 300
134 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.