Uno Vallman 1976

792535

UNO VALLMAN (1913-2004): Fåglar över fjället, signerad och daterad Uno Vallman 1976, olja på pannå, ca 49x65 cm

Om sitt konstnärskap sa färgens mästare Vallman 1986:
"Jag vill visa: Färgens makt i tingen och det lillas betydelse i alltet. Vi skapar själv vår verklighet genom unik sublimation beroende på person och person från våra sinnens intryck. Det gör att Vi har friheten att själv kunna skapa och känna förgyllt glädjefullt det vill säga färg och därmed värde av våran omgivning eller något väldigt skrämmande. Detta är vallmanismen"
- Uno Vallman

Fack 3

Uno Vallman 1976

Budhistorik (3 bud)

6047532
6047529
6047527

Slutpris SEK:
155 EUR, 185 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.