PG Thelander

792520

P G THELANDER (född 1936), "Fruktbulle med blå fläck",
monogramsignerad P-GT, 1999, olja på duk, ca 21,5x25 cm.

PROVENIENS:
Författaren Karl Haskel,1935-2019

HISTORIK:
Som så ofta låter Thelander skissen av människan stå i bakgrunden medan djuren och vardagsföremålen är placerade närmare betraktaren. Just förgrund och bakgrund, och motivens rumsliga relation till varandra är central, i Thelanders konst.

Dedikation till Kalle H (Karl Haskel)

PG Thelander

Budhistorik (7 bud)
6079491
7 000
6079490
6 000
6077770
5 200
6076547
5 000
6069764
4 400

Slutpris SEK:
7 000
722 EUR, 862 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.