Axel Fridell

792518

AXEL FRIDELL (1894-1935), "Två röster från Oakley Street. Det är sant och från värkligheten", monogramsignerad AF, 1927, penn- och penselteckning, ca 20x12,5 cm; "Positivspelare II (Exsoldier 13 children)", penselteckning i svart, ca 20x13 cm;
samramade

LITTERATUR:
AXEL FRIDELL BILDER 2, Haskel, avbildad sid 312 respektive 298

PROVENIENS:
Författaren Karl Haskel,1935-2019

HISTORIK:
Barndomens Falun, där Axel Fridell växte upp, bjöd inte på stort konstnärligt utbud. Trots detta var han redan som femtonåring fast besluten att bli konstnär. En händelse som illustrerar det brinnande intresset är när Axel cyklade 5 mil - enkel riktning - för att visa upp sina konstnärliga alster för närmste namnkunnige konstnär Gustaf Ankarcrona, som var bosatt i Tällberg.

När Axel så småningom sökte sin konstnärliga utbildning i Stockholm 1913, valde han den mer traditionella Konstakademien, trots att många av hans samtida sökte sig till den oppositionella Konstnärsförbundets skola. Fridell trivdes dock på Akademien och då framför allt i etsarateljén. Till skillnad från många av sina kollegor imponerades han inte av de några år äldre Matisse-eleverna och deras påverkan av den franska expressionismen. Själv inspirerades han mycket av Ivar Arosenius, vars minnesutställning på Akademien 1909, gjorde starkt intryck på Fridell och hans vänner. Andra husgudar var Pascin, Aubrey Beardsley och Edvard Munch.

När första världskriget stod för dörren sensommaren 1914 hyrde Fridell och två kamrater en ateljé vid Kungsbroplan och fortsatte tämligen obekymrat sina studier vid Akademien. Sin första utställning hade Axel Fridell samma år tillsammans med Bertil Bull Hedlund i en bokhandel i Falun. Nu började en period av intensivt nöjesliv och ett fattigt bohemiskt leverne. Likt Toulouse-Lautrec, som Fridell också beundrade, tillbringade han helst sin tid i något tvivelaktiga miljöer av det enklare slaget.
1916 blev därför Fridell och konstnärsvännen Bertil "Bull" Hedlund relegerade från Konsthögskolan för "försumlighet i studierna".

Fridell uppmärksammades av konstkritikern August Brunius under en utsällning i Stockholm 1917, vilket innebar att efterfrågan på hans grafik ökade. 1918 deltog han tillsammans med Tägtström och Detthow i en utställning på Konstakademin. Under 1920-talet företog Fridell resor till Italien och Frankrike för att sedan under olika perioder bosätta sig i både Falun och Stockholm.

Axel Fridell har framför allt tagit plats i den svenska konsthistorien som en av våra mest framstående etsare.

Samramade, mittveck, skador

Konst, Teckningar

Axel Fridell

Budhistorik

2020-07-21 kl 21:02
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.