Paul Pihl

791931

PAUL PIHL (1908-1991): Vy över skeppsbron, Stockholm, 1930-tal, signerad Pihl, olja på pannå, ca 36x45 cm

HISTORIK:
Bildkonstnär som studerat för Edvin Oilers och Filip Månsson. Han är främst känd för fina Stockholmsmotiv och hamnmotiv, de flesta i olja och en mjuk välavstämt kolorit.

Konst, Äldre måleri, Stockholmiana

Paul Pihl

Budhistorik (9 bud)
6048983
6048385
950
6047987
6047799
750
6045612
700

Slutpris SEK:
102 EUR, 123 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.