Ulf Wahlberg

791927

ULF WAHLBERG (1938-2014): "Pumpan vid fönster", signerad och daterad Ulf Wahlberg - 75, akvarell, 25,5x20 cm

HISTORIK:
Svensk målare och tecknare. Studier vid Sthlms Konstskola 1955-1960 och för Evert Lundquist och Torsten Andersson vid Kungliga Konsthögskolan 1961-1966. Professor vid Konsthögskolan i Umeå 1989-1994.

Mest uppmärksammad för bilmålningar från USA i början av 1960-talet. Under en av hans USA-resor bodde han tillsammans med John-E Franzén i fem månader.

Ulf Wahlberg har ett brett register beträffande motiv och stil, allt från abstrakta stilleben, som auktionens fina, fotorealistiska akvarell, till interiörer och landskap.

Han provar gärna olika alternativ, då hans konstnärskap innebär ett forskande. "Att synliggöra en tanke, att ta vara på en idé, som annars skulle vara flyktig" är viktigt menar han.

Ljuset är en viktig ingrediens i hans måleri, det är ljuset som ger volym och atmosfär. Färgerna, framförallt i hans stilleben, är ofta sparsmakade i lugna gråblå nyanser.

Ulf Wahlberg gjorde den konstnärliga utsmyckningen nya entrén till Skärholmens tunnelbanestation och är representerad på Moderna Muséet, Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Gävle museum, Kalmar konstmuseum, Gripsholms slott samt Franska Staten i Paris och Uffizierna i Florens.

Rum 18

Ulf Wahlberg

Budhistorik (9 bud)
6048381
1 800
6047855
1 400
6041290
6040129
6039942

Slutpris SEK:
1 800
185 EUR, 211 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.