Taburett

791883

TABURETT, empire, 1800-talets första hälft, med rester av Stockholms stolmakarämbetets etikett, benparen förenade med stänger i form av två mötande pilar, stoppad dyna och med senare klädsel med tyg från Svenskt Tenn, björk, sitthöjd ca 46, samt 48x36 cm

Ingår i temaauktionen "Med inspiration från Österlen"

Några torrsprickor, igenfyllda gångar efter insktsangrepp, fläckar på tyget, bruks och åldersrelaterat slitage

Möbler, Övriga möbler, Tema

Hylla 10

Taburett

Budhistorik (3 bud)

6055018
900
6055017
6055016
600

Slutpris SEK:
900
93 EUR, 105 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.