Apsaror

791527

APSAROR, 1 par, 19/2000-tal, Kambodja, sten, parställda, handhuggna skulpturer, höjd ca 65 cm

Övrigt: Apsaror är himmelska väsen/nymfer i buddhistisk och hinduisk åskådning

Ett mindre nagg på en sockelns baksida, smärre slitage

Orientaliskt, Skulptur

Rum 3

Apsaror

Budhistorik (5 bud)
6055753
1 300
6055752
6055751
6053859
6052452

Slutpris SEK:
1 300
134 EUR, 152 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.