Axel Fridell

791105

AXEL FRIDELL (1894-1935): "Ingrid" (Damen i päls, 1929, monogramsignerad i plåten, AF, torrnål, ca 21,5x18 cm.

Asplund 250, H 293, Etat II

HISTORIK:
En av Sveriges allra främsta grafiker genom tiderna, föddes i Falun i slutet av 1800-talet. Från 1909 började han på egen hand utbilda sig till konstnär. Tidigt fick han stöd från Anshelm Schultzberg och Gustaf Ankarcrona. Axel Fridell flyttade 1913 till Sthlm där han studerade vid Carl Wilhelmsons målarskola och sedan också på Konsthögskolan. Efter studier i Frankrike och England blev han känd genom teknikerna etsning och torrnål, vilka han kom att behärskade till fulländning. Redan i unga år jämfördes Axel Fridell med Anders Zorn och hans grafiska blad "Mr Simmons", eller "Tidningsläsaren", är troligen det mest älskade grafiska bladet i svensk konsthistoria.

Axel Fridell har dock gjort mycket mer än grafik, vilket visats på retrospektiva utställningar på Nationalmuseum och Prins Eugens Waldemarsudde. Motiv är porträtt, landskap, interiörer och landskap. Flera av dessa ingår som en del i vår svenska konstkanon, som företrädare för 1920-talets nysaklighet.

Trots att Axel Fridell dog redan 40 år gammal, gjorde han ett stort intryck i svensk konstliv och finns representerad på de flesta stora konstmuseerna i Sverige, bland annat på Nationalmusuem, Dalarnas museums i Falun, Värmlands museum, Kalmar konstmuseum, Norrköpings konstmuseum och Göteborgs konstmuseum.

Smärre gulnad

Fack 22

Axel Fridell

Budhistorik (17 bud)
6047104
6040781
6047103
6040781
1 900
6047102
1 800

Slutpris SEK:
226 EUR, 258 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.