Romerska vaser

791025

VASER, romersk kejsartid, ca 0-400 e Kr, Nordafrika, lergods, höjd ca 18-21 cm

Proveniens: Inköpta på bröllopsresa i Tunisien 1971, förvärvarnas namn samt levnadsår ges ut till köparen av artefakterna

Den ena med stort nagg vid mynningen, jordfynd

Diverse

Monter 10

Romerska vaser

Budhistorik (22 bud)
6050550
5 200
6050466
5 000
6050549
4 800
6050466
4 600
6050528
4 400

Slutpris SEK:
5 200
535 EUR, 609 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.