Spegel gustaviansk

790659

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, föryglld, skuren dekor, krönet med räfflad medaljong och rosett, nedtill med lagerfestonger och pinjekotte, fasettslipat glas, otydlig stämpel a tergo med datering 1778, ca 150x63 cm

Krön med lagning, sannolikt senare glas (1800-tal), ytslitage

Speglar, Selected

Rum 3

Spegel gustaviansk

Budhistorik (9 bud)
6042174
24 000
6041253
8 200
6037861
8 000
6034726
3 400
6033542
3 200

Slutpris SEK:
24 000
2 467 EUR, 2 810 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.