Figuriner sten

790144

FIGURINER, 15 st, 1900-talets andra hälft, merparten i form av djur, utförda i kalcit ,rosenkvarts, ödla och fisk i bowenit, ametist, lapis lazuli, buddha och lejon i glas, höjd ca 2-8 cm, längd 3,5-16 cm

Smärre slitage

Orientaliskt, Konsthantverk

Monter 7

Figuriner sten

Budhistorik

2020-07-08 kl 16:34
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.