Kai Nielsen mfl, skulpturer

789256

KAI NIELSEN (1882-1924, Danmark) för Herman A. Kählers keramiska verkstäder samt oidentifierad konstnär (1900-tal), 3 skulpturer, lergods, 2 signerade HAK Denmark, "Eva med äpplet" samt hukande kvinnofigur, höjd ca.17,5-31 cm, sittande kvinnofigur, höjd ca. 21 cm

Bruksslitage, 'Eva med äpplet' med nagg på sockel

Konst, Skulpturer

Drottninggatan 36, Malmö

Kai Nielsen mfl, skulpturer

Budhistorik (18 bud)
6054141
1 300
6052781
6053035
6052781
6052640

Slutpris SEK:
1 300
134 EUR, 152 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 300 kr.