Kavallerisvärd England 1600-tal

775813

SVÄRD, 1600-talets senare del, England, för kavalleri, fäste i mässing, klingans längd ca 66,5 total längd 83 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Slitage, kavel saknar lindning, del av knapp saknas, kapad

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Budhistorik (2 bud)

5936499
5935492
500

Slutpris SEK:
103 EUR, 117 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.