Jan Josef I Horemans oljemålning

724516

JAN JOSEF I HOREMANS (Antwerpen 1682-1752/59): Hamnmotiv, signerad J Horemans, olja på duk, 69,5x90 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Samling J. Lind, Stockholm

LITTERATUR
Olof Granberg: Catalogue raisonné de tableaux anciens inconnus jusqu'ici dans les collections privées de la Suède, Tome premier, Stockholm 1886, omnämnd på sidan 148, katalognummer 268

Duk fäst på masonit

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (34 bud)
5702416
52 000
5702429
50 000
5702416
48 000
5702411
46 000
5702394
44 000

Slutpris SEK:
52 000
4 982 EUR, 5 850 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.