Wilhelm Kåge skål Gustavsberg 1925

722337

WILHELM KÅGE (1889-1960), skål, Gustavsberg 1925, flintgods, grönspräcklig glasyr med handmålad dekor av fiskar i guld och bordyrer, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 1925, höjd 8, diameter 17,5 cm

HISTORIK:
Denna skål bär tydliga drag av Wilhelm Kåges serie Argenta, som presenterades på Stockholmsutställningen 1930. Skålen är daterad redan 1925 och här kan vi redan se vad som några år senare kom att känneteckna Argenta-godset: handmålad dekor i silver eller guld, gärna föreställande fiskar och spräcklig glasyr i grönt.

Keramik/Porslin, Design, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (13 bud)
5701224
2 400
5700345
5699128
5694336
1 900
5695844
1 800

Slutpris SEK:
2 400
230 EUR, 270 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.