2 tallrikar Sevrés och Sevrés-liknande märke

722264

TALLRIKAR, 2 st, porslin, Sevrés och Sevrés-liknande märke, en daterad 1846 och märkt Chateau des Tuileries, den andra 1800-talets slut, delvis handmålad dekor föreställande putti respektive drottning Marie Antoinette, diameter 24 cm

Obetydligt slitage

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (49 bud)
5699195
14 000
5701267
13 500
5699195
13 000
5701252
12 500
5699195
12 000

Slutpris SEK:
14 000
1 341 EUR, 1 575 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.