Meissen 2 skålfat och bonbonjär

722260

MEISSEN, skålfat och bonbonjär, porslin, 1900-talets första hälft, handmålad dekor av blommor i polykroma färger och guld, delvis glaserade i kobolblått, höjd 5-19 cm, skålfatens diameter 29 cm

Förgyllningen med obetydligt slitage

Keramik/Porslin, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (33 bud)
5701184
6 400
5701201
6 200
5701184
5 800
5701199
5 600
5701184
5 400

Slutpris SEK:
6 400
613 EUR, 720 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.