Bruno Mathsson fåtölj

721755

BRUNO MATHSSON, "Pernilla", fåtölj, omkring 1944-49, stomme av skiktlimmad bok, klädd med flätad sadelgjord av papperssnöre, märkt med två pappersetiketter Bruno MATHSSON FIRMA KARL MATHSSON MADE IN VÄRNAMO SWEDEN respektive Bruno MATHSSON Möbler, en etikett även med handskriven text "BM 44", dyna och nackkudde klädda med brunt läder, sitthöjd 39, höjd 91 cm

HISTORIK:
Inköpt av nuvarande ägares föräldrar under 1940-talets andra hälft.

Senare dyna ocn nackkudde, karmarna med bruksslitage

Möbler, Fåtöljer, Design, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Bruno Mathsson fåtölj

Budhistorik (18 bud)
5701146
8 200
5693188
8 000
5693188
7 800
5686859
7 600
5693187
7 400

Slutpris SEK:
8 200
786 EUR, 923 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.