Kristusfigur 1600-tal

718983

KRISTUSFIGUR, 1600-tal, förgylld brons, framställd med ansiktet vänt mot himlen, krönt med törnekrona, V-formade armar, naturalistisk anatomi, runt höften ett skynke. händer och fötter genomborrade, höjd 22,5 cm

Medföljer kopia av certifikat utfärdat 7 april 2014 av Laurence Fligny, Expertissim, Paris

Bruksslitage

Möbler, Övriga möbler, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Kristusfigur 1600-tal

Budhistorik (17 bud)
5701150
6 400
5701144
6 200
5701119
6 000
5701138
6 000
5701119
5 800

Slutpris SEK:
6 400
628 EUR, 698 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.