Kandelabrar Napoleon III

718457

KANDELABRAR, ett par, Napoleon III, för vardera fem ljus, förgyllda bronsmonteringar stämplade B LANG, ljusarmar i form av liljor, mynning och fotställ med dekor av växtornamentik och voluter, kinesiska golvurnor, omkring 1850, porslin med polykrom kantondekor, ursparningar med palatsscener, hänklar i form av drakar, lösa manschetter, höjd 119 cm

PROVENIENS:
Stopalo

Ställvisa skador och lagningar, hänklar med mindre avslag

Möbler, Övriga möbler, Lilla Kvalitén, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Kandelabrar Napoleon III

Budhistorik (31 bud)
5701057
50 000
5700838
48 000
5701056
46 000
5700838
42 000
5701054
40 000

Slutpris SEK:
50 000
4 909 EUR, 5 450 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.