Kabinettskåp barockstil

718456

KABINETTSKÅP, barockstil, 1800-tal med delvis äldre delar, svärtat trä och fanerat med amarant, ebenholz och valnöt m.fl. träslag, inläggningar av ben och sköldpadd, krönet med genombruten gallerkant, kartusch med vapensköld, skåpet med 15 lådor, varav fyra bakom dörr med kolonner och infattat damporträtt från 1600-talet utfört på kopparplåt, ymnig graverad dekor av figurscenerier och växtornamentik, sidorna med bärhandtag, claw and ball-fötter, ställ med spiralvridna ben och fotkryss, nycklar medföljer, höjd 218, 132 x 51 cm

PROVENIENS:
Stopalo

LITTERATUR:
Bukowskis, Internationella, våren 2003, nr 701, jämför snarlikt kabinettskåp

Smärre skador och lagningar

Möbler, Skåp, byråer, Lilla Kvalitén, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Kabinettskåp barockstil

Budhistorik (43 bud)
5702594
74 000
5702592
72 000
5702584
70 000
5702590
70 000
5702584
68 000

Slutpris SEK:
74 000
7 265 EUR, 8 066 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.