Konsolbord empire Blybergsporfyr

718455

KONSOLBORD, empire, Frankrike, fanerat med mahogny, beslag av förgylld mässing, sargen med palmetter, stjärnor samt emblem av parställda svanar vid springbrunn, främre benen i form av pelare med palmettkrön, skiva av Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, höjd 87, 98 x 50 cm

PROVENIENS:
Stopalo

Stället med smärre skador och torrsprickor, enstaka nagg

Möbler, Soffbord, sidobord, Lilla Kvalitén, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
5686931
17 000
5690247
16 500
5686931
16 000
5686927
14 500
5686434
3 200

Slutpris SEK:
17 000
1 669 EUR, 1 853 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.