Gustaf Cederström oljemålning Gumma med getter

718410

GUSTAF CEDERSTRÖM (1845-1933): Gumma med getter, signerad och daterad G. Cederström 74, olja på pannå, 41x32 cm

LITTERATUR
Axel Romdahl; Gustaf Cederström, Allhem, Malmö 1948, avbildad i svartvitt helsida pl. 7, omnämnd i verkförteckningen som nr 19.

"Genom en port till en trädgård går en gammal italiensk gumma åtföljd av en liten flicka som lockar en killing följa sig. En get traskar före dem. Synas snett bakifrån."

Åren 1873-1874 hade Gustaf Cederström en stor gemensam ateljé med Georg von Rosen i nr 37 Avenue Montaigne i Paris.

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (42 bud)
5701212
21 000
5701232
20 000
5701212
19 500
5701229
19 000
5701212
18 500

Slutpris SEK:
21 000
2 062 EUR, 2 289 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.