Vargueño barock Spanien

718360

VARGUEÑO, barock, Spanien 1600-tal, fanerad med olika delvis svärtade träslag samt ben, bronserade järnbeslag, fällbar klaff, inredning av 10 lådor, lådornas blindträ i valnöt, fronter med lister av ebenholz, rikliga inläggningar av ben och ebenholz i form arabesker och graverade blad, nyckel medföljer, skåpet höjd 46, 60 x 28, höjd inklusive benställning 132 cm

Ställvisa fanérskador och kompletteringar, senare underrede

Möbler, Skåp, byråer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Vargueño barock Spanien

Budhistorik (19 bud)
5700550
26 000
5698991
25 000
5698903
24 000
5692161
23 000
5692145
22 000

Slutpris SEK:
26 000
2 552 EUR, 2 834 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.