Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad

718322

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad IÅ samt med Stockholms hallstämpel 1785, träskuren dekor, förgylld, krönet med räfflad och bemålad sköld, genombruten dekor av korslagda lagerkvistar och draperifestonger, ramen bandfläta och pärlstav, nedre sargen med lagerkvistar, fasettslipade kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 169 x 66 cm

Lagningar, smärre dekorförluster

Speglar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (22 bud)
5699153
16 500
5701107
16 000
5699153
15 500
5698678
15 000
5692976
14 500

Slutpris SEK:
16 500
1 620 EUR, 1 799 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.