Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

718321

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, biskopsmössa, krönplatta av opalinglass, dragare med spetsbågar, kronringen med dekor av lejonmaskaroner, ljusarmar i form av liggande siffran fem, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 91, diameter 67 cm

Ställvis slitage, smärre nagg, korgbotten med smärre lagningar

Möbler, Övriga möbler, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (31 bud)
5701233
25 000
5701219
24 000
5701217
23 000
5701204
22 000
5701186
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 454 EUR, 2 725 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.