Nattstol, stockholmsarbete i rokoko

718301

NATTSTOL, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, volutformade armlän, svängd frontsarg, framtagen äldre bemålning i svart med inslag av rödbrun originalbemålning, sitthöjd 42 cm

PROVENIENS: Ursprungligen en av ett par nattstolar, varav ena stämplad Kr DH under kunglig krona (Kronan Drottning Holm), drottning Lovisa Ulrikas privata egendom, Drottningholms slott, Stockholm, genom inlösen 1777 sonen kung Gustav III till Kronan.

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2019, nr 1010, jämför identisk nattstol stämplad Kr DH under kunglig krona (Kronan Drottning Holm)

Slitage, ställvis maskstungen

Möbler, Stolar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (9 bud)
5701033
9 000
5701018
8 600
5699693
8 200
5699682
6 200
5693565
5 000

Slutpris SEK:
9 000
884 EUR, 981 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.