Spegel rokoko av Nils Sundström

718299

NILS SUNDSTRÖM (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1781), spegel, stockholmsarbete i rokoko, brännstämplad NS krönt med krona, Stockholms hallstämpel 1769, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, krön med infällt njurformat glas, dekor av akantus, rocailler och voluter, fasetterade kantglas med pastellagedekor, nedre sarg med genombruten dekor och infällt ovalt glas samt rocaille, kvicksilverfolierade glas, bakstycke sannolikt original, 95 x 40 cm

Obetydliga lagningar, nedre sargens glas med sprickor

Speglar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (13 bud)
5699191
20 000
5701093
19 500
5699191
19 000
5701070
18 500
5699191
18 000

Slutpris SEK:
20 000
1 963 EUR, 2 180 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.