Fåtöljer, gustavianska, av Jacob Malmsten

718298

JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IMS, träskuren dekor, ryggbricka krönt av blomma och kvistar, sarger med pärlstav, volutformade armlän, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 41 cm

Smärre lagningar

Möbler, Fåtöljer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (13 bud)
5688874
22 000
5695324
21 000
5688874
20 000
5695323
19 500
5688874
19 000

Slutpris SEK:
22 000
2 160 EUR, 2 398 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.