Ewa Rudling

724676

EWA RUDLING (född 1936): "Aurore Clement" - Svenska Kulturinstitutet Paris, signerad och numrerad Ewa Rudling 2/30, c-print, ca 45,5x30 cm;

Ewa Rudling om Aurore Clement:

- Aurore Clement var i Cannes för Francis Ford Coppolas Apocalyps Now som fick sin Guldpalm. Aurore var oförglömlig i Louis Malles Mästerverk Lacombe Lucien. Holger Löwenadler spelade hennes pappa den judiska skräddaren. Min porträtt av Aurore på gården till Svenska Intitutet i Paris inspirerades av grymme Gestapos stövelklamp i gryningen då de kör upp oskyldiga människor som förs till slakt. Den filmen har jag tillika med min vän författaren Anders Björnsson sett 15 ggr var. Aurore har medvekat i Sophia Coppolas: Marie Antoinette, Wim Wenders: Paris,Texas och hundratals andra. Listan är oändlig.

Oram

Fotografi

Rum 9, Vagga 2

Ewa Rudling

Budhistorik (1 bud)

5569335
2020-01-27 20:17:47

2020-01-27 kl 21:53
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.