Bägare silver Köping 1759

724514

BÄGARE, silver, Petter Julin, (1737-1780) Köping 1759, profilerad, delvis godronnerad fot, vid mynningen stansad bård och punsad rocaillebård, delvis förgylld, höjd 20, vikt 424 g

Stötskada, slitage, skev

Silver

Monter 12

Bägare silver Köping 1759

Budhistorik (17 bud)
5541270
7 000
5540438
6 800
5540438
6 600
5541212
6 400
5540438
6 200

Slutpris SEK:
7 000
671 EUR, 788 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.