Le Pautre 47 graverade lösa planscher

724174

LE PAUTRE, JEAN - SCHENK, P. 47 graverade planscher, mest friser, efter Jean Le Pautre, varierande mått, ca 145x225 /205x140 mm. Amsterdam och Paris, 1660-tal.

Bl.a. ur verken: Frizes, feuillages ou tritons marins antiques et modernes, Amsterdam, Schenk, 1664; Dessins des Freises et de bordures, Paris, Langlois.

Några skurna intill plåtkant och uppklistrade, 1 skadad, några småskador i yttre del, några fläckade, några smärre lagningar.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Budhistorik (10 bud)
5563184
1 400
5563183
1 300
5563182
5563181
5563180

Slutpris SEK:
1 400
134 EUR, 158 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.