Andy Warhol

724088

ANDY WARHOL (1928-1987): Flowers (Hand Colored) 11.119, signerad AW samt signerad, numrerad och daterad Andy Warhol 8/250 -74 på baksidan. serigrafi, 1974, Editerad av Castelli Graphics, New York.
S. 103 x 68,5 cm.
Colour silkscreen, 1974, signed with initials and signed and numbered on the reverse. The print is from the edition of 250.

Flowers 1974 gjordes i två editioner: 100 (Black and White) samt 250 (Hand Colored). Det aktuella verket är från den senare editionen,

LITTERATUR: Feldmann & Schellmann II 117

BAERTLING x WARHOL

Mindre hörnskada

Andy Warhol

Budhistorik (10 bud)
5583125
20 000
5581605
18 500
5580394
18 000
5580392
17 500
5580391
15 500

Slutpris SEK:
20 000
1 916 EUR, 2 250 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.