Axel Einar Hjort matbord

724065

AXEL EINAR HJORTH, "Modell OK", matbord, Nordiska Kompaniet 1943, modellen formgiven 1937, fanerat i mahogny samt ben i bok, två björkfanerade iläggsskivor, brickmärkt NK R 44765 - C 13 1 45, höjd 74, 134x80, en iläggsskiva 59 cm

HISTORIK
Modellen formgiven för vårutställningen på Nordiska Kompaniet 1937.
Skador: mindre slitage, iläggsskivorna med skador

Fanérskador, bruksslitage och märken

Möbler, Matbord, Design

Rum 22

Axel Einar Hjort matbord

Budhistorik (1 bud)

5538661
2020-01-20 13:48:02

2020-01-20 kl 19:42
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.