John-Erik Göransson

723890

JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018): (4) "Colour Tubs", No 020, 018, 021, 023, monogramsignerade JEG på baksidan, bemålade träobjekt, ca 21,5x10 samt cm 16,5x10 cm;

En nyupptäckt konkretist
JOHN-ERIK GÖRANSSON
-färg och form i perfektion

Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.

Konst, Skulpturer

Monter 8

John-Erik Göransson

Budhistorik (10 bud)
5539650
850
5539643
5539254
750
5539640
750
5539254
550

Slutpris SEK:
850
81 EUR, 96 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.