Ewa Rudling

723533

EWA RUDLING (född 1936): "Jane Birkin - Rue de Verneuil Paris 1975", signerad och numrerad Ewa Rudling 2/30 på baksidan, c-print, bladmått ca 45,5x30,5 cm;

Ewa Rudling om "JANE BIRKIN:
Serge Gainbourgs musa, modell, skådespelerska och sångerska. Min första modell för modereportage i Vogue 1969. Turnerar över hela världen med: "Fly kärleken, av rädsla för att kärleken annars flyr dig."

HISTORIK:
Jane Mallory Birkin, född 14 december 1946 i London, är en brittisk skådespelerska och sångerska, bosatt i Frankrike. 1969 sjöng hon tillsammans med Serge Gainsbourg in Je t'aime. moi non plus som blev en hit.
Birkinväskan är en känd väskmodell från franska Hermès, den landserades 1984 och är namngiven efter den brittiska skådespelerskan Jane Birkin.

Oramad

Fotografi, Konst

Ewa Rudling

Budhistorik (15 bud)
5568671
5 400
5564920
5 200
5564920
5 000
5568669
4 800
5564920
4 600

Slutpris SEK:
5 400
517 EUR, 608 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.