Light up the dark Poul Henningsen taklampa

723452

POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg PH 6 1/2-6", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen för Louis Poulsen. 1900-talets andra hälft.
Vitlackerad metall. Diam 65 cm. höjd ca 53 cm.

Ej funktionstestad. Smärre bruksslitage

Belysning, Taklampor, Tema

Drottninggatan 36, Malmö

Budhistorik (23 bud)
5586537
6 200
5586527
6 000
5586529
6 000
5586527
5 800
5586523
5 600

Slutpris SEK:
6 200
594 EUR, 698 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 300 kr.