Light up the dark Poul Henningsen taklampa

723451

POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg PH 6 1/2-6", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen för Louis Poulsen. 1900-talets andra hälft.
Vitlackerad metall. Diam 65 cm. höjd ca 53 cm.

Ej funktionstestad. Smärre bruksslitage

Belysning, Taklampor, Tema

Drottninggatan 36, Malmö

Budhistorik (13 bud)
5586392
4 200
5586164
5585479
1 400
5584560
1 300
5583978

Slutpris SEK:
4 200
402 EUR, 473 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 300 kr.